Joanna Kaczmarek reżyserką polsko-koreańskiego dokumentu
o muzyce Chopina. Jednym z bohaterów – Leszek Możdżer.

Powstaje polsko-koreański dokument pt. ”Chopin. Historia trzech fortepianów”. Pokazuje siłę muzyki Fryderyka Chopina, a jednym z bohaterów jest Leszek Możdżer, który na potrzeby filmu zagrał koncert przy obozie Auschwitz. Ze strony polskiej obraz produkuje firma Inbornmedia, całość reżyseruje Joanna Kaczmarek.
Film zaczyna się w małej miejscowość na Mazurach. To tu Możdżer szuka inspiracji, obcując z naturą – pływa łódką, chodzi boso po lesie, tworzy muzykę. Z czasem dowiadujemy się o mrocznym miejscu, w którym pianista przygotowuje koncert. Jest to miejsce przy niemieckim Obozie Zagłady – Auschwitz. Dowiadujemy się też, że gromadzą się tam ludzie, aby uczyć się z przeszłości z pomocą emocji – a muzyk chce te emocje spotęgować muzyką Chopina.
Koncert Leszka Możdżera to jeden z trzech wątków w filmie. Pojawią się jeszcze Jaeyeon Won, koreański wirtuoz, który przygotowuje się do koncertu chopinowskiego na symbolicznym moście Seung-il-gyo (łączy Koreę Północną, z Południową; tu widownią będą rodziny rozdzielone wojną) oraz Fares Marek Basmadij – Syryjczyk z Aleppo (pół-Polak, który zagra w centrum Libanu, gdzie żyje ponad milion syryjskich uchodźców).
Film jest koprodukcją polsko-koreańską, został dofinansowany ze środków organizacji RAPA (Korea Radio Promotion Association). Polskim producentem jest firma Inbornmedia, a koreańskim – GH E&M Korea. – Robiąc koprodukcje zawsze szukamy punktu wspólnego z krajem partnerskim. W tym przypadku jest to muzyka Chopina, który jest w Korei bardzo popularnym kompozytorem. Równocześnie staraliśmy się podejść do tematu nowatorsko, aby złamać pewne schematy i stereotypy dotyczące muzyki klasycznej. Zależy nam na promocji Polski w nowoczesny sposób – zapowiada współwłaściciel Inbornmedia, Maciej Pawełczyk.
W produkcji uczestniczy też Instytut Adama Mickiewicza i Narodowe Centrum Kultury. Film otrzymał również wsparcie PISF. Obraz jest zrealizowany w rozdzielczości 8K, za reżyserię odpowiada Joanna Kaczmarek. Jak się dowiadujemy – premiera dokumentu na festiwalach planowana jest na bieżący rok. – Najprawdopodobniej będzie pokazywany w kinach, Najprawdopodobniej będzie pokazywany w kinach, następnie trafi do dystrybucji kinowej i telewizyjnej na świecie. Rozmowy trwają – mówi portalowi Wirtualnemedia.pl Marta Krzeptowska, producentka z ramienia Inbornmedia.