„Sekrety Wawelskiej Katedry” w Polsat Rodzina.
Narratorem metropolita łódzki
abp Grzegorz Ryś.

W jesiennej ramówce Polsat Rodzina pojawi się nowy cykl dokumentalny „Sekrety Wawelskiej Katedry”, którego narratorem będzie metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. W najbliższą sobotę o godz. 21.20 stacja wyemituje pilotażowy odcinek produkcji. – W Polsat Rodzina postanowiliśmy rozwijać sektor mini-serii dokumentalnych w jakości premium – mówi nam Radosław Sławiński, dyrektor kanałów tematycznych Telewizji Polsat.
Widzowie na łamach 4-odcinkowego cyklu „Sekrety Wawelskiej Katedry” zobaczą m.in. przedmioty i dokumenty z katedralnego skarbca i archiwum, które na co dzień nie są dostępne dla zwiedzających. Program zaprezentuje również najciekawsze tajemnice katedry, m.in. sprawę św. Stanisława (zagadkę konfliktu między biskupem krakowskim i królem Bolesławem Szczodrym – zakończoną gwałtowną śmiercią duchownego i ucieczką władcy z kraju).
W programie wykorzystano ikonografię i materiały archiwalne m.in. z Muzeum Narodowego w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu, Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie oraz Zamku Królewskiego na Wawelu.
Narratorem w audycji będzie abp Grzegorz Ryś – metropolita łódzki, popularny duszpasterz i historyk średniowiecza. – Kiedy Karol Wojtyła zostawał metropolitą krakowskim, powiedział, że do tej katedry nie da się wejść bez drżenia. Sam też wiele razy odczuwałem to drżenie. Liczę, że widzowie doświadczą czegoś podobnego – komentuje abp Ryś.
„Sekrety Wawelskiej Katedry” to druga po „Historii Auschwitz w 33 przedmiotach” autorska produkcja realizowana dla Polsat Rodzina. Jak informuje Radosław Sławiński w stacji będzie rozwijany sektor mini-serii dokumentalnych. Niektóre projekty mają powstawać w modelu koprodukcji międzynarodowych.
Od lat produkujemy seriale dokumentalne: „Chłopaki do wzięcia”, „Drwale – opowieści Bieszczadu”’, które biją rekordy oglądalności w kanałach tematycznych. W Polsat Rodzina postanowiliśmy rozwijać sektor mini-serii dokumentalnych w jakości premium. Zaczęliśmy od „Historii Auschwitz w 33 przedmiotach”, którą wyemitowaliśmy zarówno w Polsat Rodzina, jak i Polsat News a wyniki oglądalności pokazały, że dokument wzbudził zainteresowanie widzów. Sekrety wawelskiej katedry to nasza najnowsza produkcja premium – pięknie sfilmowana, wspaniale opowiedziana seria, ze świetnym prowadzącym. Efekt jest imponujący, bo już wiemy, że emisją tej serii zainteresowane są największe telewizje na świecie. Przed nami kolejne ekscytujące projekty dokumentalne, część z nich planujemy zrealizować w modelu koprodukcji międzynarodowych – komentuje nam Radosław Sławiński, dyrektor kanałów tematycznych Telewizji Polsat.
Pomysłodawcą, współscenarzystą (obok Joanny Linczuk) oraz producentem „Sekretów Wawelskiej Katedry” z ramienia Telewizji Polsat jest Marek Zając. Całość reżyserują Rafał Wójcik i Tomasz Bardorsch. Producentem wykonawczym jest Inbornmedia – firma kierowana przez Macieja Pawełczyka i Radosława Wikierę. Producentem nadzorującym telewizji Polsat jest Radosław Sławiński.
Dzięki wyjątkowej współpracy z parafią katedralną na Wawelu i ks. prałatem Zdzisławem Sochackim, opiekunem katedry, mogliśmy wykonać unikalne zdjęcia i pokazać oszałamiające piękno katedry na poziomie najlepszych produkcji zagranicznych – informuje nas Marek Zając. – Dzisiejszy widz jest bardzo wybredny, dlatego podeszliśmy do tego historycznego tematu nowatorsko. Stworzyliśmy narrację, w której wciągamy oglądających w rodzaj śledztwa. Ten serial może być świetnym narzędziem do nauki historii w szkołach, edukować w sposób nowoczesny i intrygujący – poprzez wzbudzanie zaciekawienia. Niewątpliwie udało nam się stworzyć historyczną serię jakości premium – dodaje Maciej Pawełczyk z Inbornmedia.